Ikke logget ind
 

Indeksering af skoleprotokoller

Projekt status
Antal skoler:65
Antal protokoller:245
Antal opslag:108.478
Antal indtastede navne:82.797
Skoleprotokollerne på denne side indeholder oplysninger om elever i de københavnske skoler fra 1753 og frem. Skoleprotokollerne er gode for slægtsforskere, hvis man har tabt sporet af en familie, der er flyttet meget. Familiens børn vil som regel have gået i skole. I protokollerne kan du finde oplysninger om barnets far og familiens adresse. Projektet for indtastning af skoleprotokollerne køres i samarbejde med Københavns Stadsarkiv.

Bemærk: Instruktioner til indeksering af skoleprotokoller findes under projekter - Indeksering af navne.
Tryk på skolerne vist herunder for at gå til protokollerne
Københavns Stadsarkiv
SkoleKvarterAntal protokollerAntal opslagIndtastede NavneKomplet indtastet
32 Mænds skoleRosenborg Kvarter179150100,00%
Amagerbro Forberedelsesskole for PigerSundby119311100,00%
Amagerbro skoleAmagerbro Kvarter625095324,66%
Bispebjerg skoleUtterslev317286212100,00%
Borgerdydskolen på ChristianshavnChristianshavn Kvarter142684100,00%
Brønshøj skoleBrønshøj617517502,57%
Bådsmandsstrædes skoleChristianshavn Kvarter941873991,96%
Dagarbejdsskolen på ChristianshavnHelligånd0000,00%
De forenede KirkeskolerKlædebo Kvarter51466150,27%
Det kongelige OpfostringshusChristianshavn Kvarter81436180819,78%
Det Søsterlige Velgørenheds Selskabs skoleHelligånd193632100,00%
Dreslette SkoleDreslette1105259100,00%
Dronningensgades skoleChristianshavn Kvarter515015784,26%
Enghave Plads skoleUdenbys Vester Kvarter61824464248,03%
Enghavevejens skoleUdenbys Vester Kvarter52680140,15%
Feilbergs Forberedelsesskole for drengeUdenbys Klædebo Kvarter1588906100,00%
Forchhammervejs skoleVester Kvarter12394291100,00%
Frederikssundsvejens skoleUtterslev82505320,44%
Fællesskolen i Ole SuhrsgadeNørre Kvarter1881151100,00%
Gasværksvejens skoleVester Kvarter62390200,25%
Grøndalsvængets skoleUtterslev217422013,22%
Haderslevgades skoleUdenbys Vester Kvarter3816701,10%
Hans Egedesgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter11281192100,00%
Hans Tavsens Gades skoleUdenbys Klædebo Kvarter21774350,34%
Havremarkens skoleUdenbys Klædebo Kvarter42268130,13%
Hellig Kors skoleUdenbys Klædebo Kvarter6284500,00%
Hillerødgades SkoleUdenbys Klædebo Kvarter238893924,74%
Hindegades skoleSankt Annæ Vester Kvarter736374850,11%
Jagtvejens skoleUdenbys Klædebo Kvarter0000,00%
Kapelvejens skoleUdenbys Klædebo Kvarter2193200,00%
Københavns kommunes OpdragelseshjemUdenbys Vester Kvarter41679673,81%
Laura Engelhardts højere pigeskoleVester Kvarter22211363100,00%
Maria Kirkeplads skoleUdenbys Vester Kvarter456672315,19%
Matthæusgades skoleUdenbys Vester Kvarter63830100,16%
Nansensgades skoleNørre Kvarter3193013648,19%
Ny Carlsberg Vejens skoleUdenbys Vester Kvarter4238800,00%
Ny Sundbyvester skoleSundby11864468100,00%
Nyboder skoleSankt Annæ Vester Kvarter6267613526100,00%
Nørre Allé skoleUdenbys Klædebo Kvarter4400600,02%
Nørrevold skoleNørre Kvarter7342690,03%
Oehlenschlægergades skoleUdenbys Vester Kvarter4245500,04%
Prinsesse Charlottes Gades skoleUdenbys Klædebo Kvarter1349513240,71%
Prinsessegades skoleChristianshavn Kvarter72302250,61%
Randersgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter31999601945,47%
Ravnsborggades skoleUdenbys Klædebo Kvarter44272039100,00%
Ryesgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter627922330,47%
Rådmandsgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter4199200,10%
Sankt Hans gades skoleUdenbys Klædebo Kvarter4206800,00%
Sjællandsgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter2154100,00%
SkoledirektoratetStorkøbenhavn2887120,90%
Stevnsgades skoleUdenbys Klædebo Kvarter21724125922,68%
StrandvejsskolenUdenbys Klædebo Kvarter42236550,54%
Sundby højere almenskoleSundby251428042,02%
Sølvgades skoleSankt Annæ Vester Kvarter640963662,03%
Tietgensgades skoleUdenbys Vester Kvarter3221900,00%
Tryggelev SkoleTryggelev148214,17%
Utterslev skoleUtterslev119233100,00%
Vanløse skoleVanløse2338153647,63%
Vester Voldgades skoleHelligånd5333300,00%
Vibenshus skoleUdenbys Klædebo Kvarter4240400,00%
Vigerslev Allés skoleVigerslev420621400,78%
Vor Frelsers kirkeskoleKlædebo Kvarter159200,17%
Øresundsvejens skoleSundby419341010530,56%
Øster Farimagsgades skoleNørre Kvarter829651400,57%
Østrigsgades skoleSundby424801168799,92%